For the third time, the photographic duo Walkers on the Moon is coming with a calendar. This brand new calendar, carrying beautiful number 2020, we decided to make highly exclusive. Twelve beautiful models together with us wrote a spicy story called Naked stories.  The title itself may give you a hint that no clothes are included. As a thread connecting the whole story will be authentic clippings with the slushy-romance book's sentences. We took them out of the context and gave them a whole new meaning. 

 

All photos are taken classically on film. We used cameras older than half of the century. Everything else is made by us. That's how we like to do it. 

***

Už potřetí přichází fotografické duo Walkers on the Moon s autorským kalendářem. Ten s číslovkou 2020 jsme se rozhodli udělat opravdu exkluzivní. Dvanáct krásných modelek spolu s námi napsalo pikantní příběh nazvaný Naked stories. Na sobě přitom neměly ani kousek látky.

Jako nit se kalendářem vinou autentické ústřižky z červené knihovny, věty, které jsme si dovolili vytrhnout z kontextu a dát jim úplně nový rozměr.

Všechny snímky jsou pořízené klasickou cestou, na film, fotoaparáty, starými přes půl století. Ruční práce. Tak to máme rádi.

Naked Stories. 2020 calendar

Kč365.00Price
  • Format A2

    14 sheets

    Black and white print

© 2019 by Walkers on the Moon